Školská 1138/3, 031 01 Liptovský Mikuláš

Školská 1138/3, Liptovský Mikuláš

Retenčná fáza liečby po sňatí fixného aparátu

od | nov 9, 2023 | Liečba

Sňatím fixného aparátu sme ukončili aktívnu fázu čeľustno-ortopedickej terapie a začína retenčná

(udržiavacia) fáza liečby. Bez tejto fázy by nebolo možné stabilizovať zuby a udržať medzičeľustný vzťah v novej polohe, ktorú sme dosiahli zubným strojčekom. Preto je potrebné nosiť retenčný aparát podľa pokynov, aby sa zuby nepohli a nemali tendenciu dostať sa znovu do odchýlnej polohy.

Nepodceňujte preto retenčnú fázu… poloha zubov sa mení v priebehu života, a je to už LEN na Vás…

Nosenie retenčných aparátov je nutnosťou pre udržanie zubov v dosiahnutej polohe čo najdlhšie.

Retencia môže byť:

  • snímateľná (priesvitná dlaha-fólia Essix alebo živicová platňa)
  • fixná (podlepenie zubov jemným drôtikom)

Priesvitná dlaha Essix

Je typ snímateľného aparátu, ktorý je vyrobený z termoplastickej fólie presne podľa Vašich zubov po ukončení liečby. Má pevne obopínať zuby a časť priľahlých ďasien. Nemá tlačiť na ďasná a ani spôsobovať bolesť pri nosení. Ak dlahu nemáte na zuboch, nechajte ju odloženú v krabičke.

 

Udržiavanie strojčekov na zuby

Nosenie:

počas prvého roka noste dlahu väčšinu dňa a celú noc, okrem jedenia, pitia sladených / farebných nápojov a umývania zubov. Pred jedením je potreba dlahu sňať, uložiť do krabičky aby sa nestratila, po jedle očistiť zuby a založiť dlahu naspäť na zuby. Do dlahy nehryzte, aby sa nezničila. V ďalšom roku je možné obmedziť nosenie už len na noc a neskôr každú druhú noc.

Čistenie dlahy:

dlahu je nutné čistiť každý deň, ako Vaše zuby. Vyčleňte si na to samostatnú zubnú kefku (lepšie s užšou hlavičkou). Dlahu čistite kefkou a kefkou namočenou v ústnej vode / tekutým mydlom a po dôkladnom očistení ju opláchnite pod studenou alebo vlažnou vodou. Na dôkladnejšie očistenie zanesenej dlahy odporúčame použiť tablety na čistenie strojčekov.

Nie je vhodné čistiť dlahu zubnou pastou, lebo obsahuje abrazívne látky a dlahu by zvnútra poškrabala; taktiež neodporúčame dlahu čistiť pod horúcou vodou, nakoľko je vyrobená z termoplastickej fólie, mení tvar teplom, a teda by ste ju už potom nemuseli nasadiť na zuby, alebo by sa úplne znehodnotila.

Odkladanie dlahy:

ak nemáte dlahu na zuboch, odkladajte si ju do krabičky, aby ste ju nestratili. V reštaurácii ju nebaľte do servítky, lebo na to zabudnete, a personál ju vyhodí s ostatnými servítkami. Taktiež pozor na domácich miláčikov, lebo napr. psi si z nej urobia môžu urobiť hryzadlo .

Ošetrenie u Vášho zubného lekára:

pokiaľ idete na ošetrenie zubov, vždy si po ošetrení, ešte v zubnom kresle, skontrolujte dosadnutie dlahy na zuby. Ak by dlaha nesedela kvôli zhotoveniu novej plomby, je potreba plombu buď zabrúsiť aby dlaha dosadla a naďalej zuby tesne obopínala, alebo je potreba čo najskôr zhotoviť novú dlahu. V prípade ak kvôli niečomu dlaha nesedí alebo odstáva, je taktiež potrebné zhotoviť novú dlahu (napríklad po protetickom ošetrení novou náhradou korunky zuba alebo mostíkom).

Problém s dlahou:

ak by rezala by do ďasna, stratili ste ju, nesedí už alebo je dlaha poškodená, čo najskôr nám zavolajte a dáme Vám termín na úpravu, alebo zhotovenie novej.

Živicová retenčná platňa

Je typ snímateľného aparátu, ktorý je vyrobený zo živice a drôtených prvkov. Aparát má tesne dosadnúť na zuby, aby sa nepohli a doladiť medzičeľustný vzťah. Bežné fungovanie s týmto typom retenčného aparátu je mierne obmedzujúce, takže ho odporúčame na domáce nosenie. 

 

Živicová retenčná platňa strojček

Nosenie:

počas prvého roka noste dlahu väčšinu dňa a celú noc (minimálne však 12 hodín denne)

Čistenie, odkladanie platne a ošetrenie u zubného lekára:

podobne ako je uvedené vyššie – viď inštruktáž o Priesvitnej dlahe Essix

Retenčný drôtik

Je fixný retainer, ktorý je vyrobený z tenkého drôtika vytvarovaného podľa Vašich zubov a je nalepený na zuby z vnútornej strany. Štandardne drôtikom podliepame 6 dolných predných zubov.

 

Retenčný drôtik strojček na zuby Liptovský Mikuláš

Čistenie zubov s fixným retainerom:

zuby si čistite klasicky zubnou kefkou, medzizubné priestory si môžete čistiť medzizubnou kefkou, no medzizubnú niť si treba v prípade potreby prevliecť popod drôtik, lebo nie je možné si niť zaviesť štandardným spôsobom.

Ošetrenie u Vášho zubného lekára a u dentálnej hygieničky:

prebieha bez obtiaží, aj s fixným retainerom je potrebné odstraňovať zubný povlak a zubný kameň. V prípade zubného kazu a zhotovenia plomby, ak je to nutné – môže ošetrujúci zubný lekár na čas zhotovenia plomby uvoľniť drôtik na 1 ošetrovanom zube a po zaplombovaní ho znova prilepiť.

Problém s drôtikom:

ak sa drôtik z nejakého zuba odlepí, je potrebné ho znova prilepiť čo najskôr. Treba vtedy dávať pozor, nech sa neodtrhne aj z ďalších zubov a aby ste ho následne nestratili. Kontaktujte nás preto hneď po tomto zistení, aby sme Vám dali čo najskorší termín na opravu. Vyvarujte sa preto jedenia príliš tvrdých jedál, ktoré by mohli spôsobiť odlepenie drôtika (celá mrkva, para orechy, atď…)

 

 

Ďaľšie články ktoré by vás mohli zaujímať…

Oznam

Neprijímame nových pacientov

Vážení rodičia a záujemcovia o liečbu zubným strojčekom.

Je nám to ľúto, ale z kapacitných dôvodov momentálne neprijímame nových pacientov. Akonáhle sa situácia zmení, uvidíte to na našej stránke. Prijímanie predpokladáme v priebehu budúceho roka, teda 2025.

Za porozumenie ďakujeme.