Školská 1138/3, 031 01 Liptovský Mikuláš

Školská 1138/3, Liptovský Mikuláš

Myofunkčný aparát

od | sep 26, 2023 | Liečba

Snímatelný zubný strojček Liptovský Mikuláš

Milí pacienti, radi by sme vám priblížili priebeh liečby myofunkčným aparátom (trainerom).

Trainer je určený na úpravu nesprávnych myofunkčných návykov, ako sú: dýchanie ústami, nesprávna kľudová poloha jazyka v ústach, nesprávne infantilné prehĺtanie (s plazením jazyka), hryzenie pery či nedostatočný perový uzáver.

Následkom týchto nesprávnych myofunkčných návykov rastúceho dieťaťa môže byť nedostatočný vývoj čeľustí a okolitého tvárového svalstva, čo zväčša spôsobuje aj čeľustnoortopedickú odchylku.

Princípom liečby je naučiť dieťa:

  • dýchať nosom
  • udržať jazyk v kľudovej polohe na podnebí
  • správne prehĺtať
  • posilniť perový uzáver

Návod na použitie:

Trainer dieťa nosí 2 hodiny denne a celú noc počas spánku.

Môže ho používať počas domácich prác, pri čítaní, pozeraní TV, keď pracuje s počítačom, počas hrania sa či iných domácich činnostiach.

Do trainera sa nemá hrýzť ani ho žuvať!

Použitie:

Trainer použitie - zubný strojček

V prvých dňoch nosenia môžu byť  predné zuby mierne citlivé. Je to bežný pocit miernej bolestivosti, ktorá bude ustupovať. V prípade, že bude bolestivosť pre vás neúnosná, obmedzte čas používania trainera a vráťte sa k normálnemu používaniu na ďalší deň – po ústupe bolesti.

Udržiavanie čistoty myofunkčného aparátu:

Keď trainer po nosení vyložíte z úst, dôkladne ho opláchnite pod tečúcou vodou, prípadne ho opláchnite bezalkoholovou ústnou vodou a dočistite jemnou malou zubnou kefkou, následne ho vložte naspäť do krabičky (neuchovávajte ho vo vode !).

Ak je nutné, použite tablety na čistenie snímateľných aparátov (nie protéz) a jemnou kefkou s citom trainer dočistite.

Trainer sa nosením opotrebováva, takže Vám ho po pár mesiacoch vymaníme za nový pevnejší,

ktorý zabezpečí progres úpravy myofunkčných zlozvykov a odchýlok.

Informácie pre rodičov

Vašou dôležitou úlohou je dohliadnuť na dieťa a používanie myofunkčného aparátu.

Možno bude dieťaťu pár dní trvať, kým si na používanie zvykne, hlavne kým sa naučí správne dýchať nosom. Ak nevydrží prvé dni nosiť trainer cez deň súvislo celú hodinu, začnite 15 minútami a postupne každý deň čas zvyšujte (15,20,30,45,60 min). Trénujte a podporte dieťa v nosení. Do týždňa by malo dieťa vedieť nosiť trainer 1 hodinu vkuse.  Postupne predlžujte čas na 2 hodiny denne.

Dieťa musí vydržať s trainer počas spánku, aj keby mu vypadol kvôIi tlaku jazyka resp. dýchaniu ústami. To sú tie nesprávne návyky, ktoré musia byt‘ korigované a postupne sa odstránia. Postupne sa to bude zlepšovať. Znamením, že liečba zaberá je, že trainer zostane v ústach celú noc počas spánku ( nenájdete ho ráno pri posteli) a že dieťa vie udržať trainer v ústach bez problémov aj cez deň.

Usmerňujte a sledujte dieťa.

  • ústa dieťaťa by mali byť stále zatvorené (pery sú spojené, ľahko zovreté)
  • pripomínajte dieťaťu, aby špičku jazyka prikladalo na jazykový výbežok
  • ak výnimočne nie je možné trainer použiť cez deň či noc, predĺžte jeho používanie v nasledujúcom intervale
  • keď Vám odporučíme myofunkčné cvičenia, dodržujte ich
  • neočakávajte, že uvidíte zmeny hneď v nasledujúcich dňoch. Je to proces, ktorý sa prejaví po precíznom nosení traineru

Cieľom je osvojenie si správnych návykov: dýchanie nosom, poloha jazyka, správne prehĺtanie, zlepšenie perového uzáveru a taktiež úprava niektorých odchýlok zubov. Liečbu trainerom chápte ako odstránenie zlých myofunkčným návykov a čeľustnoortopedické predliečenie.

 Na každú kontrolu si nezabudnite doniesť aj trainer.

Ďaľšie články ktoré by vás mohli zaujímať…