Nalepením fixného aparátu na zuby sa začína aktívna fáza čeľustno-ortopedickej liečby, ktorá trvá približne 2 roky, podľa náročnosti odchýlky.
Po nalepení fixného aparátu je potrebné si naň zvyknúť. V prvých dňoch môžete pociťovať mierne tlačenie alebo pobolievanie zubov, prípadne otlačenie pier a slizníc v oblastí líc. Táto citlivosť, najmä pri odhryzovaní a žuvaní, ustúpi po pár dňoch, preto je vhodné prvé dni prispôsobiť stravu a jesť mäkšie jedlá.
Čistenie zubov
Dentálna hygiena s fixným aparátom je síce obtiažnejšia, no je veľmi dôležité aby pacient udržiaval zuby a súčiastky aparátu čisté. Fixný aparát je členitý, preto sa na ňom po nedostatočnom očistení môže udržiavať zubný povlak a zvyšky potravy. Zlá hygiena ústnej dutiny pacienta môže spôsobiť demineralizáciu skloviny zuba v okolí fixnej súčiastky alebo tvorbu zubného kazu, čím sa liečba môže skomplikovať a aj predĺžiť. Vašou dostatočnou a precíznou dentálnou hygienou, tomu vieme predísť.
Na očistenie zubov a fixného aparátu je potrebná : zubná kefka / orto kefka, jednozväzková kefka, medzizubná kefka a manuálna zručnosť.
Zubná kefka
očistí len čiastočne, nakoľko sa nezmestí do všetkých priestorov popri strojčeku. Štetiny prikladáme k fixnému aparátu zošikma, očistíme priestory popod a ponad brekety a taktiež popri ďasnách. Nezabudnite očistiť zuby aj tam, kde nie sú súčiastky – plôšky zubov z vnútornej strany úst.
Jednozväzková kefka
očistí detailnejšie, pretože má malú hlavičku a úzky zväzok štetín. Touto kefkou dočistíme všetky priestory okolo každej brekety, pomedzi brekety, popod drôt a taktiež dočistíme oblasť krčkov zubov. Nezabudnite očistiť aj krúžky na zadných zuboch a ich háčiky pri ďasne.
Medzizubná kefka
majú rôzne veľkosti a podľa toho ich možno použiť na čistenie medzizubných priestorov, alebo miest, kde sa nevieme dostať ani jednozväzkovou kefkou.
Je možné používať aj sónickú alebo oscilačnú elektrickú zubnú kefku či ústnu sprchu. Nie je však vhodná rotačná elektrická kefka, ktorá môže poškodiť fixný aparát. Ak navštevujete dentálnu hygienu, tak v tom kľudne pokračujte.
Pravidelné prehliadky u Vášho zubného lekára
sú nutnosťou, nakoľko aj počas liečby fixným aparátom môže vzniknúť zubný kaz a zubný kameň.
Prvá pomoc – vosk
Ak vás fixný aparát niekde otláča, odiera alebo pichá vysunutý drôt, skúste prekryť problémové miesto kúskom ochranného vosku. V prvých dňoch kľudne aj každú breketu, ak je to nutné. Potrebné množstvo vosku odoberte suchou rukou a natlačte ho na aparát bez slín v mieste iritácie. Vosk sa neskôr odlepí, alebo ho dáte dole vy. Pokiaľ je viditeľné vysunutie drôtu s poranením sliznice, alebo iné poškodenie s bolestivosťou, zavolajte nám a dáme Vám termín úpravy. V prípade potreby a väčšej spotreby, Vám vosk dáme na požiadanie v ambulancii.
Opravy aparátu
Počas liečby sa môže stať, že sa odlepí breketa, vysunie / uvoľní sa súčiastka, praskne / vysunie sa drôt, alebo nastane nejaký iný problém. Nečakajte, kontaktujte nás. Podľa závažnosti a termínu ďalšej kontroly naplánujeme úpravu aparátu.
Stravovanie
Prvé dni po nalepení strojčeka a taktiež po výmene drôtu je treba prispôsobiť stravu individuálnej citlivosti zubov, preto uprednostnite mäkšiu stravu.
Čo sa týka druhu jedla, veľké obmedzenia počas nosenia fixného aparátu mať nebudete. Treba však dávať pozor na ich konzistenciu a veľkosť súst, nakoľko neopatrné odhryzovanie najmä tvrdých jedál môže spôsobiť poškodenie aparátu alebo uvoľnenie súčiastky.
- veľmi tvrdé potraviny treba nakrájať na menšie sústa alebo tenké plátky – napr. mrkva, kaleráb, orechy …
- odhryzovanie väčších súst nebude komfortné, preto treba jedlo nakrájať alebo jesť príborom – napr. celé jablko, hruška, melón, hamburger,…
- lepivé a ťahavé potraviny ak sa dá, tak obmedziť – napr. žuvačky, cukríky,…